Snabbsök
Snabbsök:
Använd nyckelord för att hitta den produkt du söker efter.
Fiskekategorier
Nyhetsbrev
E-postadress:
 
  Allt inom Flugfiske! produkter från bland andra Guideline, Vision, Loop, Simms och Scott.
 
 

 
 
 
 

 
    Samarbetspartners:

 

 

e-handel
Roman Moser Flätöglor Minicon

Vårt pris: 129,00 SEK
Produktalternativ:
Klass:
 

Roman Moser Flätöglor Minicon

[SKU: 37001] Varumärke: Guideline

Med Roman Moser MINICON öglesystem kan man enkelt skifta mellan olika tafsar, linor och klumpar. Genom att använda sig av Roman Mosers MINICON-koncept kommer man att förenkla och effektivisera sitt fiske, samtidigt som det blir väldigt flexibelt. Öglorna är tillverkade på dubbla flätade nylonstrumpor för att uppnå maximal styrka och kraftöverföring ut till tafsen.

MINICON öglor är otroligt starka och är de monterade på rätt sätt är de starkare och mer hållbara än den tjockaste tafs. De är till och med starkare än din fluglina.

MINICON öglesystem används som kopplingar mellan fluglina och backing, mellan fluglina och tafs samt även mellan skjutlina och skjutklump.

MINICON öglor finns i 3 modeller. TROUT, för öringfiske upp till #7. Samt 2 olika SALMON, för det lite tyngre laxfisket


MINICON TROUT
Passar fluglinor upp till klass 7. 3 öglor i varje förpackning.

MINICON SALMON
Öglor/snabbkoppling för tyngre lax- och havsöringfiske 3 öglor/pkt.

MINICON SALMON XL
Öglor med extra stor innerdiameter. Gör det möjligt att enkelt montera öglor även på de tjockaste skjutklumpar i flytande version. För dem som är lite bekväma av sig och inte orkar att skala av coatingen är detta helt suveränt.
3 öglor/pkt.

SHOOTING HEAD JUNCTION
skiljer sig från MINICON Salmon vid det att två av öglorna har en betydligt större ögla och är anpassade för montering av skjutklumpar.
Detta förenklar processen att byta skjutklump då det är lätt att trä linan igenom den stora öglan utan problem.

Köp till:
Minicon Glue (se länk)
Starkt, vattenfast och elastiskt snabblim. Används till öglor och skarvning av fluglinor/skjutklumpar.
Art. nr. 37002.



ny_ads_col_nojd_kund.jpg KOMA_4Cast_Backing_2012.jpg LAGER_RENSNING_2012.jpg 2_4Cast_for_2012.jpg Deep_Xspool_backing.jpg COASTAL_banner_2012.jpg 2.XACT_XSPOOL_BACKING.jpg 2.Vision_vibe_linor_2012.jpg 3_flugsatser_for.jpg 4.Vision_Atom.jpg DDC_Connect_klumpar.jpg 4.sale09_adscol.jpg